آشنایی با مفهوم برندینگ

  • وحید زاده صادق
  • ۲ خرداد ۱۳۹۹
94
آشنایی با مفهوم برندینگ

تا به حالا شده از خودتون بپرسید که برندینگ چیست و چه فایده ایی برا کسب و کار داره؟ خیلی از کسب و کارها با سرمایه های کلان وارد بازار کار میشن و شکست میخورن. چرا؟ چون بدون هیچ اطلاعاتی و بدون این که از کسی که تجربه داره و توی کاری موفق شده مشاوره بگیرن وارد یک کسب و کار میشن و فکر میکنن چند تا کارمند بیارن که کارها رو انجام بده، همه چیز حل میشه. در مقاله آشنایی با مفهوم برندینگ با مفهوم و دلایل اهمیتش توی کسب و کار آشنا میشیم.

آشنایی با مفهوم برندینگ (Branding)

به تعبیری برندینگ(Branding) یک روش بازاریابی هست که یک شرکت برای کسب و کار خودش یک اسم، نماد یا یک طرح گرافیکی رو به وجود میاره که متعلق به خودش هست. این کار باعث میشه که محصول شما از بقیه محصول ها یا خدمات دیگه متمایز بشن. Branding اهمیت بالایی داره دلیش هم اینه که باعث به وجود اومدن یک حس به یاد ماندنی در مصرف‌کننده میشه و به اون ها این امکان رو میده که بدونند از شرکت شما باید چه انتظاری داشته باشن. این راهی هست که نسبت به رقبای خودتون متفاوت باشید. اسم تجاری شما(Brand) نماینده واقعی از کسب و کارتون هست.

برای توسعه یک برند از عنصر های زیادی مثل تبلیغات، خدمات به مشتری، کالاهای تبلیغاتی و نماد استفاده میشه. همه این عنصر ها با هم کار می‌کنند تا یک پروفایل(Portfolio) منحصر به فرد و درخشانی رو به وجود بیارن.

آشنایی با مفهوم برندینگ

دلیل اهمیت برندینگ(Branding) چیست؟

برندسازی به دلیل تاثیر کلی بر روی شرکت شما خیلی مهم هست. این کار میتونه نحوه دید مردم رو نسبت به شرکت شما رو تعیین کنه و علاوه بر اون شغل های جدیدی رو به وجود میاره که باعث پیشرفت و رشد شرکت شما میشه.

برند سازی به شما رسمیت می‌دهد

مهم‌ترین دلیل برندسازی(Branding) یک شرکت اینه که شرکت رسمیت پیدا میکنه و برای مصرف کننده ها شناخته میشه و به تجارت شما ارزش میده. لوگو مهمترین عنصر برندسازی هست. لوگو در اصل چهره یک شرکت هست و به همین دلیل هست که طراحی لوگو باید حرفه ای و قدرتمند باشه و به راحتی در نگاه اول تاثیر خودش رو بر روی مخاطب بزاره.

برندسازی باعث ایجاد مشتریان جدید می‌شود

برندینگ(Branding) قوی به طور کلی به این معنیه که تصور مثبت از طرف شرکت در مصرف کننده وجود داره و اون ها به دیل آشنایی و قابل اعتماد بودن برند شما باهاتون تجارت می‌کنند. بعد از ثبت شرکت یکی از موثرترین تکنیک‌های تبلیغاتی برای ایجاد مشتری تبلیغات(Advertising) دهان به دهان هست.

باعث افزایش اعتماد به نفس و رضایت کارمندان می‌شود

وقتی که یک کارمند برای یک شرکت قوی و با اعتبار بالا کار میکنه، از کار کردن خودش تو شرکت راضی هست و به خودش افتخار میکنه، وقتی هم که یک کارمند از کارش لذت ببره و باعث افتخارش باشه بازدهی بیشتری توی انجام کار داره. کار توی شرکتی که اعتبار بالایی داره بین مردم قابل توجه و لذت بخش هست. وقتی که یک شرکت دفتر داره و هر روز صبح کارمند هاش میان توی محیط کار و شروع به کار می‌کنند، بهشون احساس رضایت میده، حس می‌کنند که جز یک خانواده هستن و باعث ایجاد شدن حس رضایت و تعلق خاطر به شرکت میشه.

در بازار اعتماد ایجاد می‌کند

زمانی که یک شرکت با استراتژی روی برند خودش کار کرد، ظاهر حرفه ای پیدا میکنه و باعث به وجود اومدن اعتماد به نفس در وجود مشتری های خودش میشه و باهاشون ارتباط برقرار میکنه. وقتی یک نفر بخواد با یک شرکت تجارت کنه قطعا با شرکتی کار میکنه که تصور خوبی نسبت بهش داره، به اون اعتماد داره و مطمئن هست که اون برند توی کار خودش حرفه ایه و کار با اون شرکت براش ضرری نداره.

تبلیغات مهم‌ترین عنصر برندینگ (Branding)

تبلیغات یکی از مهم‌ترین راه های برندسازی هست. استراتژی های تبلیغاتی مستقیما برند و خدمات اون رو منعکس میکنه. تکنیک های تبلیغاتی مثل استفاده محصولات برند توسط برندهای معتبر دیگه یا استفاده از اینفلوئنسرها برای تبلیغات، ویدیو مارکتینگ و… استراتژی هایی هستن که امروزه کارامد‌اند که میتونه به خوبی در اهداف Branding یک شرکت نقش داشته باشه.

نتیجه گیری

زمانی که شما میخواین یک کسب و کا رو شروع کنید آشنایی با مفهوم برندینگ و انجام دادن اون باعث میشه که کسب و کار شما رونق پیدا کنه. برندینگ بهتون کمک میکنه چطور اعتماد سازی کنید تا یک کسب و کار موفقی رو داشته باشید. همچنین بهتون رسمیت میده و باعث میشه که توی کسب و کارتون نسبت به رقیبانتون متفاوت باشید.

نظرات

۲ دیدگاه برای “آشنایی با مفهوم برندینگ”

  1. سمانه گفت:

    سلام استادبسیارعالی بودازمقالاتتون استفاده کردم ولذت بردم