آموزش و معرفی گوگل ترندز

  • امیر رضا بالو
  • ۳۰ مرداد ۱۳۹۹
232
آموزش و معرفی گوگل ترندز

یادگیری نحوه استفاده از گوگل ترندز باعث می‌شود که شما از مزایا و آماری که این ابزار ارائه می‌هد در کار خود و برای پیشرفت آن استفاده کنید. گوگل ترندز ابزاری است برای مشخص کردن این که یک کلمه اغلب چقدر وارد موتور جستجوی گوگل می‌شود و آماری بین ۰ تا ۱۰۰ در بازه زمانی انتخابی به شما می‌دهد. این ابزار همچنین آمار میزان استفاده از کلمات کلیدی در کشورها و شهرهای مختلف را نیز به شما ارائه می‌دهد. از این ابزار می‌توان برای پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب برای مارکتینگ و موارد دیگر استفاده کرد که پس از یادگیری نحوه استفاده از این ابزار موارد کاربردی استفاده از آن را نیز خواهیم گفت.

نحوه استفاده از گوگل ترندز

برای وارد شدن به وبسایت گوگل ترندز کافیست به آدرس Google.com عبارت Trends/ را اضافه کنید. اکنون شما وارد صفحه‌ اصلی گوگل ترندز می‌شوید.

برای رفتن به سایت گوگل ترندز از این لینک وارد شوید: Google Trends

نحوه استفاده از گوگل ترندز

در این صفحه کلمه کلیدی مد نظر خود برای جستجو را در قسمت مربوط به سرچ وارد کنید تا وارد صفحه زیر شوید. برای مثال ما کلمه سئو را جستجو کردیم.

نحوه استفاده از گوگل ترندز

در این صفحه در زیر کلمه‌ای که جستجو کردید شما ۴ گزینه را خواهید دید. در گزینه اول می‌توانید کشوری که می‌خواهید آمار کلمه در آن مشخص شود را انتخاب کنید، در گزینه دوم می‌توانید بازه زمانی که کلمه در آن جستجو شده است را انتخاب کنید، در گزینه سوم می‌توانید دسته بندی که کلمه شما به آن مربوط است را انتخاب کنید و در گزینه چهارم می‌توانید انتخاب کنید که ابزار آمار کلمه را در قسمت وب، قسمت عکس، قسمت اخبار، قسمت مربوط به خرید گوگل یا در یوتیوب به شما دهد.

حتما بخوانید: لینک سازی برای سئو – بهترین روش‌های لینک سازی

تغییر متغیرها در گوگل ترندز

پس از تنظیم کردن این گزینه‌ها شما یک نمودار بر اساس زمان خواهید دید که آمار استفاده از این کلمه را بین اعداد ۰ تا ۱۰۰ به شما می‌هد.

نمودار آمار گوگل ترندز

در زیر این نمودار قسمت دیگری قرار دارد که آماری بر اساس مکان‌های جغرافیایی که کلمه در آن‌ها جستجو شده به شما می‌هد و در قسمت مشخص شده در عکس زیر شما می‌توانید این آمار را بر اساس کشور، منطقه یا استان و شهر تغییر دهید.

جدول جغرافیایی گوگل ترندز

آخرین قسمت از این ابزار قسمت Related Topics و Related Queries می‌باشد. Related Topics به شما عنوان‌های مرتبط و مانند با کلمه را که جستجو شده‌اند نشان می‌دهد و Related Queries جستجو‌های مشابه با این کلمه را به شما نشان می‌دهد. در قسمتی که در عکس زیر مشخص شده است شما می‌توانید این دو قسمت را بر اساس کلماتی که در حال پیشرفت هستند و یا کلمات برتر تنظیم کنید.

جستجوهای مرتبط گوگل ترندز

قابلیت دیگری که این ابزار دارد این است که شما می‌توانید کلمات دیگری نیز به آن اضافه کنید و سپس کلمات وارد شده را با هم مقایسه کنید. برای مثال اکنون ما کلمه دیجیتال مارکتینگ را هم به قسمت بالا اضافه می‌کنیم و سپس آمار کلمات وارد شده را با هم مقایسه می‌کنیم. این کلمات بر اساس رنگ از هم جدا می‌شوند.

حتما بخوانید: آموزش نوشتن Meta Description به بهترین شکل ممکن!

اضافه کردن کلمات دیگر در گوگل ترندز

همانطور که می‌بینید هنوز هم می‌توانیم کلمه دیگری را اضافه کنیم و کلمات وارد شده با دو رنگ آبی و قرمز از هم جدا شده‌اند. بر اساس این آمار میزان جستجوی کلمه کلیدی سئو از کلمه کلیدی دیجیتال مارکتینگ در یک ماه گذشته در ایران بیشتر بوده است. در قسمت آمار بر اساس مکان‌ها نیز آمار دو کلمه به صورت جدا به شما نشان داده می‌شود.

مقایسه آمار کلمات در گوگل ترندز

چند ایده برای استفاده از گوگل ترندز

از آماری که گوگل ترندز در اختیار شما قرار می‌دهد می‌توانید در چند زمینه استفاده کنید:

  1. اگر شما تولید محتوا می‌کنید و فرضا می‌خواهید بدانید که از بین گزینه‌هایی که برای محتوا نویسی در نظر دارید کدام یک نظر مردم را بیشتر جذب خواهد کرد با مقایسه کلمات کلیدی مربوط به موضوع‌هایتان در این ابزار و مقایسه آمار به راحتی می‌توانید موضوع بهتر را انتخاب کنید.
  2. این ابزار برای آگاهی از میزان محبوبیت برند شما نیز مناسب است. کافیست نام برند خود را جستجو کنید و ببینید در بازه‌های زمانی مختلف چقدر جستجو شده است و میزان جستجوی آن چقدر افزایش یافته است.
  3. اگر قصد دارید به سفر کاری بروید می‌توانید با جستجوی چند کلمه کلیدی مربوط به کارتان کلمه‌ای که بیشترین جستجو را در آن مکان دارد پیدا کنید و از این آمار برای کار خود استفاده کنید.
  4. می‌توانید برای گسترش بازار کار خود از این ابزار استفاده کنید. برای مثال شما قصد دارید در شهر دیگری نیز شعبه بزنید و محصولات خود را بفروشید. کافیست با استفاده از این ابزار مشخص کنید کدام شهر بیشترین جستجو مربوط به محصول یا خدمات شما را دارد و از آنجا شروع کنید. البته برای گرفتن چنین تصمیم مهمی فقط به این ابزار متکی نشوید و سعی کنید این ابزار فقط کمکی برای شما باشد تا تصمیم بهتری بگیرید.
  5. این ابزار همچنین می‌تواند کلمات کلیدی مناسب را برای استفاده در سایت، مقاله و غیره برای شما بر اساس مقایسه آمار پیدا کند.

نظرات