چطور برنامه نویسی را سریع تر یاد بگیریم؟

  • محمدرضا الطافی
  • ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
71
چطور برنامه نویسی را سریع تر یاد بگیریم؟

توی این مقاله قرار هست به یادگیری برنامه‌ نویسی سریع بپردازیم و به‌طور کامل در مورد راه‌هایی که با استفاده از اونها میتونید مهارت‌های برنامه‌ نویسی خودتون رو افزایش بدید صحبت کنیم.

مطمئنا شما هم خسته شدید از اینکه علم برنامه‌ نویسی فرار و گسترده هست و یادگیری اون زمان بر و پر از چالشه. اما داستان اصلی اینجاست که خیلی‌ها نمیدونن که اگر از راه‌کارهایی که در همین پست مطرح می‌کنیم استفاده کنند، به راحتی میتونن با سرعت و لذت خیلی بیشتر برنامه‌نویسی رو یاد بگیرند. بنابراین توی این پست با ما همراه باشید و اگر واقعا میخواید برنامه‌ نویسی رو سریع یاد بگیرید، سعی کنید به نکاتی که مطرح شده عمل کنید.

دلایل یادگیری را پیدا کنید!

هر‌چیزی رو هدفمند یاد بگیرید. مثلا برای یاد گرفتن زبان PHP یا برای یاد گرفتن WordPress یا هر‌چیز دیگه، باید دلایل کافی داشته باشید تا اون دلایل به شما انرژی لازم برای حرکت رو بدن. وقتی که شما ندونید به چه دلیل باید فلان زبان رو یاد بگیرید، خیلی زود انگیزه و تمرکز خودتون رو از دست میدید و وسط راه دست از تلاش برمیدارید. برای مثال بنویسید که چرا باید وردپرس رو یاد بگیرم؟ اگر یاد بگیرم چقدر میتونم باهاش پول بسازم؟ چقدر میتونم پروژه های بزرگ تر دریافت کنم؟ چقدر میتونم در اجتماع خودم رو به عنوان یک فرد متخصص ببینم؟ همه اینها اگر با جزئیات کامل نوشته بشه، چنان انگیزه ای به شما میده که فرایند یادگیری رو خیلی خیلی سریع‌تر میکنه و انرژی و تمرکز شما رو بالا می‌بره.

مگر میشه شما بخواید ۱ تا چند ماه زمان بگذارید و یک زبان برنامه نویسی رو یاد‌ بگیرید اما دلایل قانع کننده ای نداشته باشید؟ باید بدونید که این چیزی که میخواید یاد بگیرید در نهایت چه نتایجی برای شما رقم میزنه. چه دستاوردی از این چند ماهی که قرار هست زمان بگذارید بدست میاد؟ بعد از نوشتن هدف ها و دلایل یادگیری، مطمئن باشید سرعت، انگیزه و انرژی شما به شدت افزایش خواهد یافت.

فقط روی یک آموزش تمرکز کنید!

همزمان چندتا زبان رو یاد نگیر. حتی همزمان چندتا موضوع مختلف رو یاد نگیر. اگر داری برنامه نویسی WORDPRESS رو یاد میگیری، فعلا سعی کن آموزش های متفرقه رو کنار بزاری و فول تمرکز روی یادگیری وردپرس باشی. چون زمانی که تمرکز شما پخش بشه، میزان انرژی شما تقسیم میشه و در نتیجه سرعت شما به شدت کاهش پیدا میکنه.

خیلی‌ها عادت دارند همه چیز رو با هم یاد بگیرند. طمع می‌کنند و میخوان یه شبه راه چند ساله رو برن. اما این طمع، در نهایت منجر به شکست شما میشه. اگر شما یک پروژه PHP داشته باشید و بخواید اون پروژه رو به یک برنامه نویس بسپارید، ترجیح میدید به کسی بسپارید که سالها فول تمرکز بر روی PHP کار کرده و یا کسی که در کنار PHP، ده ها زبان دیگه و آموزش های دیگه رو هم دنبال کرده. به نظر شما کدوم یک تسلط بیشتری به PHP دارند؟ پس سعی کنید تمام تمرکزتون رو روی یک زبان و یک آموزش بزارید و زمانی که احساس کردید به نقطه قابل‌قبولی رسیدید، آموزش بعدی رو استارت بزنید.

یادگیری برنامه‌ نویسی سریع

چیزی که براتون سخته رو بیشتر تکرار کنید!

اغلب برنامه نویسان زمانی که به چالش و مشکلی بر‌میخورن، اون رو رها میکنن و بیخیال میشن. اما اینجا دقیقا همون جایی هست که شما باید ادامه بدید و راهکاری برای حل مشکل خودتون پیدا کنید. مطمئن باشید زمانی که در برنامه نویسی چالشی رو حل می‌کنید، لذت آن از هر چیزی بیشتر است!

حل کردن چالش‌ها مهارت‌های حل‌مسئله شما رو تقویت میکنه. خیلی‌ها از حل مسئله فرار می‌کنند و اتفاقا همونجاست که باید خودشون رو به چالش بکشن و به رشد خودشون کمک کنن. یادگیری برنامه‌ نویسی سریع نیازمند اینه که دنبال سریع به نتیجه رسیدن نباشید و از مسیر رشد خودتون لذت ببرید. هیچکس نیست که بگه من هیچوقت به مشکل و چالش بر‌نخوردم. تفاوت یک برنامه نویس حرفه ای با یک برنامه نویس معمولی در اینه که برنامه نویس حرفه ای با عشق کار میکنه و لذت می‌بره اما برنامه نویس معمولی با فشار و تحمل کار میکنه.

در عمل و تحت پروژه یاد بگیرید!

یادگیری تحت یک پروژه واقعی با یادگیری به صورت تئوری بسیار بسیار متفاوته و این رو حتما تجربه کرده‌اید. زمانی که تحت پروژه یاد می‌گیرید، خیلی خوب میدونید که در نهایت تبدیل به چه کسی با چه مهارت‌هایی میشید. یادگیری تئوری و بدون پروژه جدا از اینکه چالش‌ها و حل مسئله رو دور میکنه، تنوع، لذت و تفریحی هم داخلش نیست. وقتی تحت پروژه یاد می‌گیرید با پیچ و خم مسیر آشنا میشید اما در آموزش های تئوری، چالش و مسئله ای برای حل کردن وجود نداره. یادگیری برنامه‌ نویسی سریع زمانی اتفاق میوفته که با عشق، هدف و تحت پروژه آموزش ببینید.

نظرات