لینک سازی برای سئو – بهترین روش های لینک سازی

  • محمدرضا الطافی
  • ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
169
لینک سازی برای سئو – بهترین روش های لینک سازی

فاکتورهای بسیار زیادی برای بهبود سئو سایت وجود دارد. از تولید مجتوا گرفته تا کدنویسی صحیح، سرعت لود بالا و… اما یکی از مهم‌ترین فاکتورها لینک سازی صحیح چه در داخل سایت و چه در بیرون از سایت است. هر چند این روزها گوگل تمرکز بیشتری بر روی محتوا و عناصر داخلی سایت دارد اما همچنان نباید از قدرت لینک های داخلی و خارجی غافل شد و آنها را بی‌اهمیت دانست. به طور کلی می‌توان گفت همچنان نیمی از فاکتورهای اساسی سئو، لینک سازی است.

چرا گوگل به لینک سازی اهمیت می‌دهد؟

شاید برای شما سوال باشد که چرا با وجود اهمیت داشتن محتوا، هنوز هم گوگل به سایت هایی که لینک سازی صحیح و قدرتمندی انجام داده‌اند توجه ویژه‌ای دارد. چرا با وجود اینکه تولید محتوا می‌کنید و حتی معتقدید محتوای شما بهتر از دیگر سایت هاست، اما همچنان رتبه بهتری کسب نکرده‌اید. بعضی ها فکر می‌کنند سایت های رقیب به خاطر قدیمی بودنشان جلوتر از آنها قرار گرفته‌اند که البته این موضوع تا حدی صحیح است. اما در واقع، اعتبار یک سایت از نظر گوگل، از لینک های خارجی(Backlink) آن نشات می‌گیرد.

لینک های خارجی به حدی ارزشمند و مهم‌اند که بسیاری از سایت‌ها برای کسب رتبه برتر در گوگل، هزینه های زیادی در جهت خرید بک لینک می‌کنند. گوگل به لینک های خارجی(لینک هایی که از دیگر وبسایت‌ها گرفته‌اید) اهمیت می‌دهد و هر چقدر این لینک‌ها از سایت های معتبرتری گرفته شده باشند، اعتبار سایت شما را افزایش می‌دهد.

اما جالب است بدانید که حتی گوگل با وجود اینکه به لینک‌های خارجی اهمیت می‌دهد، مخالف خرید لینک است. گوگل تمایل دارد وبسایت‌ها محتوایی منتشر کنند که توسط دیگر سایت‌ها به صورت طبیعی به اشتراک گذاشته شوند. اما در واقع بسیاری از وبسایت‌ها این موضوع را نادیده می‌گیرند و هزینه های زیادی صرف خرید لینک می‌کنند.

تفاوت لینک سازی داخلی و خارجی چیست؟

لینک سازی داخلی، شامل لینک هایی است که از داخل سایت شما به بخش های مختلف سایت داده می‌شود. مثلا از صفحه اصلی به محصولات یا مقالات و از صفحه مقالات به مقاله های دیگر و… لینک سازی داخلی نیز یکی از فاکتورهای مهم سئو است چرا که باعث می‌شود کاربر در سایت شما گشت و گذار کند و مدت بیشتری در سایت شما بماند. منو بالایی سایت، فوتر، مقالات مرتبط، سایدبار صفحات داخلی و… مواردی هستند که در لینک سازی داخلی به شدت حائز اهمیت‌اند.

مقاله پیشتهادی: آشنایی با مفهوم برندینگ

اما مهم‌تر از آن در بحث لینک سازی برای سئو، لینک سازی خارجی است. اینکه مطالب سایت شما به صورت طبیعی اشتراک گذاری شوند، تقریبا کار سخت و زمان بری است. بنابراین خیلی از مدیران اقدام به خرید لینک می‌کنند. اگر تصمیم به لینک سازی داشتید، به چند نکته پایین حتما توجه کنید:

  • لینک سازی باید در بازه های زمانی مختلف انجام شود چون اگر به یکباره چندین لینک خریداری کنید، گوگل به سایت شما شک می‌کند.
  • بین ۷۰ تا ۸۰ درصد لینک‌هایی که ساخته‌اید باید nofollow و مابقی follow باشد.
  • اگر تمام لینک‌هایی که ساخته‌اید از سایت‌های معتبر باشد، گوگل به شما شک می‌کند. بنابراین در سایت‌های ضعیف هم لینک سازی کنید.
  • لینک‌های شما باید در قسمت های مختلف سایت‌ها مثل هدر، فوتر، درون مقالات و… باشد.
  • لینک‌ها باید با کلمات مختلف باشد و به صفحات مختلف شما لینک شوند.

لینک سازی یک امر بسیار حساس و مهم است چرا که اشتباه در پروسه انجام این کار، باعث پنالتی شدن سایت شما توسط گوگل می‌شود. بنابراین حتما این کار را با یک تیم متخصص انجام دهید.

لینک سازی برای سئو

لینک‌های follow ارزشمندتر از nofollow هستند

مطمئنا لینک‌های فالو ارزشمندتر از لینک های نو‌فالو هستند. لینک های فالو به این معنی‌ست که ما اعتبار و اهمیت لینک مربوطه را تایید می‌کنیم و لینک های نو‌فالو به این معنی‌ست که ما مسئولیتی در قبال لینک ارجاع داده شده نداریم. بنابراین زمانی‌که یک وب‌سایت به شما لینک فالو می‌دهد، دارد به گوگل این تضمین را می‌دهد که شما سایت معتبری هستید و زمانی که لینک نو‌فالو می‌دهد، به گوگل اعلام می‌کند که مسئولیتی در قبال لینکی که داده است نمی‌پذیرد.

اما در بحث لینک سازی برای سئو، گوگل هوشمند عمل می‌کند. اینکه همه لینک‌های شما فالو باشند، قطعا برای گوگل شک بر‌انگیز است. بنابراین با وجود اینکه لنیک های follow ارزشمندتر هستند، اما باید برای لینک سازی صحیح، درصد بیشتری از لینک‌ها nofollow و درصد بسیار کمتری follow باشند.

در سایت‌های مرتبط لینک سازی کنید

اگر می‌خواهید لینک شما اثر بخش‌تر باشد، بایستی در سایت‌هایی لینک سازی کنید که با موضوع سایت شما در یک راستا هستند. هر چند افراط در این موضوع هم سبب پنالتی شدن شما می‌شود چرا که گوگل به شما شک می‌کند. اما به طور کلی، لینک‌هایی که در سایت های مرتبط با ما قرار بگیرند، اهمیت بسیار بیشتری نسبت به سایر لینک‌ها دارند.

با عناوین مختلف لینک سازی کنید

بعضی‌ها در لینک سازی اشتباه بزرگی می‌کنند. آن اشتباه هم این است که فکر می‌کنند برای اینکه در کلمه ای مثل “مشاوره آنلاین” رتبه‌های برتری کسب کنند، بایستی تمام لینک‌هایی که از دیگر سایت‌ها دریافت کرده‌اند، با همین کلمه باشد. گوگل به راحتی تشخیص می‌دهد و سوال می‌کند که چرا مثلا از ۱۰۰ لینک خارجی که این سایت دارد، ۹۰ مورد آن با کلمه “مشاوره آنلاین” لینک شده است؟ و اینجاست که گوگل به شما شک می‌کند و سایت شما را پنالتی می‌کند.

رعایت کردن نسبت هر چیزی بسیار مهم است. بنابراین شما باید بتوانید چه در عناوین، چه موقعیت قرار گیری لینک، چه موضوع سایت هایی که از آنها لینک گرفته‌اید تناسب ایجاد کنید. همچنین بسیار مهم است که بین فالو و نوفالو بودن لینک‌ها هم تناسب لازم ایجاد شود.

جمع‌بندی

لینک سازی برای سئو، کاری است که مدیران و تیم‌های بزرگ انجام می‌دهند. هر چند تولید محتوا و بهبود عناصر داخلی سایت اهمیت زیادی دارد اما نباید از اهمیت لینک های داخلی و خارجی غافل شویم و رعایت این موضوع، باعث می‌شود رتبه‌های برتری در نتایج موتورهای جستجو کسب کنیم.

نظرات