آموزش نوشتن Meta Description به بهترین شکل ممکن!

  • امیر رضا بالو
  • ۲۷ خرداد ۱۳۹۹
326
آموزش نوشتن Meta Description به بهترین شکل ممکن!

آموزش نوشتن Meta Description در سایت های مختلف به شکل های مختلف توضیح داده می‌شود اما در این مقاله ما آن را به صورت کامل و رایگان به شما آموزش میدهیم. متا دسکریپشن ها متنی زیر عنوان سایت شما هستند که توضیحاتی راجع به محتوای لینک به جستجوکننده ارائه می‌دهند. این مفهوم و مشخصات یک متا دسکریپشن خوب را با هم بررسی می‌کنیم.

Meta Description چیست؟

Meta Description یک تگ HTML است که در بخش Head به این شکل نوشته می‌شود:

<meta name=”description” content=”توضیحات یک صفحه، معمولا یک یا دو جمله”/>

هدف آن ساده است: کاری کند که جستجوکننده روی لینک سایت شما کلیک کند. به عبارت دیگر Meta Description ها برای افزایش میزان کلیک خوردن لینک شما در موتورهای جستجو به وجود آمدند.

متا دسکریپشن تاثیر مستقیمی روی رتبه سایت شما ندارند. اما گوگل بر اساس میزان کلیک‌هایی که بر روی سایت شما می‌شود مشخص می‌کند که سایت شما در چه سطحی است و این تاثیر غیرمستقیم متا دسکریپشن می‌باشد. اگر افراد بیشتری روی لینک سایت شما کلیک کنند گوگل رتبه سایت شما را بالاتر می‌برد. به همین دلیل بهینه سازی متا دسکریپشن مهم می‌باشد.

 

آموزش نوشتن Meta Description

 

مشخصات یک Meta Description خوب

برای ساختن یک متا دسکریپشن خوب موارد زیر را رعایت کنید:

۱: بیشتر از ۱۵۵ حرف استفاده نکنید

مقدار دقیقی برای Meta Description وجود ندارد و تعداد حروف آن بستگی به پیامی دارد که می‌خواهید به بیننده منتقل کنید. سعی کنید آن را کوتاه و مختصر نگه دارید. هرچند اگر اکثر سایت‌های داخل گوگل را ببینید متوجه می‌شوید تعداد حروف متا دسکریپشن آن‌ها بین ۱۲۰ تا ۱۵۶ می‌باشد. مانند عکس زیر:

 

طول رشته متا توضیحات

 

متاسفانه ما نمی‌توانیم چیزی که گوگل در صفحه نتایج نشان می‌دهد را کنترل کنیم. بعضی مواقع متا دسکریپشن سایت شما را نشان می‌دهد و بعضی مواقع فقط کپی از محتوایی در سایت را نشان می‌دهد. بهترین کاری که شما می‌توانید انجام دهید این است که متا دسکریپشن خود را کوتاه بنویسید. در این صورت اگر گوگل تصمیم به نمایش آن بگیرد به صورت کامل نمایش داده می‌شود.

۲: متن خود را عامیانه و قابل فهم بنویسید

برای نوشتن Meta Description از کلمات پیچیده استفاده نکنید و سعی کنید متن خود را به شکلی بنویسید که بیننده متوجه منظور شما و محتوای صفحه شود. برای مثال به عکس زیر دقت کنید:

۳: سعی کنید از جملاتی مانند ” برای اطلاعات بیشتر به سایت مراجعه کنید ” استفاده کنید

جملاتی مانند جمله بالا یا ” بیشتر بفهمید ” یا ” به راحتی این کالا را خریداری کنید ” یا ” به صورت رایگان امتحان کنید ” باعث تشویق جستجوکننده به کلیک روی لینک می‌شود و در نتیجه تعداد کلیک‌های لینک افزایش می‌یابد.

نحوه نوشتن متا دسکریپشن

۴: از کلمه کلیدی اصلی خود استفاده کنید

اگر کلمه کلیدی جستجوشده در Meta Description شما وجود داشته باشد باعث می‌شود امکان نمایش سایت شما در صفحه نتایج افزایش یابد و جستجوکننده به کلیک کردن روی لینک شما تشویق شود. همچنین استفاده از کلمات مترادف باعث بهتر دیده شدن سایت می‌شود زیرا گوگل بعضی مواقع این کلمات را هم پررنگ نشان می‌دهد. مانند عکس زیر:

۵: هرجا امکان داشت از جزئیات دقیق استفاده کنید

به عنوان مثال اگر کالای دیجیتال می‌فروشید می‌توانید از جزئیاتی مانند سازنده، قیمت، مشخصات دیگر کالا در متا دسکریپشن استفاده کنید. اگر کاربر به دنبال این جزئیات باشد دیگر نیازی به قانع کردن او نیست زیرا با دیدن این جزئیات تصمیم خود را می‌گیرد. برای مثال به عکس زیر دقت کنید:

۶: مطمئن شوید که متن متا توضیحات شما با محتوای موجود در سایت تطابق داشته باشد

این موضوع بسیار مهم است زیرا اگر به دنبال فریب دادن کاربر و ترغیب او به کلیک کردن روی سایت باشید گوگل متوجه می‌شود و ممکن است حتی سایت شما را ببندد. دلیلی دیگر برای این کار این است که متن متا نامربوط به محتوای سایت باعث افزایش Bounce Rate سایت شما می‌شود.

۷: متن خود را خاص بنویسید

اگر متن Meta Description شما مانند سایت های دیگر باشد با وجود این که عناوین سایت ها ممکن است با هم فرق کنند همه سایت ها شبیه به هم به نظر می‌آیند زیرا متن های آن‌ها شبیه به هم است. بهتر است هیچ متنی ننویسید تا این که متنی کپی شده بنویسید زیرا اگر چیزی ننویسید گوگل متنی با کلمه کلیدی اصلی در آن را از سایت انتخاب می‌کند و نمایش می‌دهد.

افزونه Yoast SEO در وردپرس

پلاگین Yoast SEO

اگر از وردپرس استفاده می‌کنید می‌توانید از طریق پلاگین Yoast SEO به راحتی متا دسکریپشن خود را بنویسید. این پلاگین متن شما را هم از نظر تعداد حروف و هم از نظر کلمه کلیدی استفاده شده آنالیز می‌کند و خطاها را به شما نشان می‌دهد.

آموزش نوشتن Meta Description دقیق!

یک Meta Description خوب به جستجوکننده نشان می‌دهد که سایت شما بهترین پاسخ را برای سوال او دارد. اما برای بهترین بودن باید بدانید مردم دقیقا به دنبال چه چیزی هستند. هدف آن‌ها چیست؟ اگر دنبال یک پاسخ هستند پس کامل‌ترین پاسخ را به آن‌ها بدهید. اگر به دنبال یک کالا هستند به آن‌ها بگویید که چرا کالای شما خوب است و باید آن را خریداری کنند. به صورت دقیق و قانع کننده به آن‌ها توضیح دهید.

اگر لازم است برای همه صفحات خود Meta Description بنویسید ولی وقت آن را ندارید سعی کنید اولویت بندی کنید. مشخص کنید کدام صفحات شما رتبه بالاتری دارند و از آن صفحات شروع کنید زیرا صفحاتی که رتبه بالاتری دارند مهم‌تر هستند.

جمع‌بندی

متا دسکریپشن متنی برای توضیح دادن محتوای لینک شما به جستجوکنندگان است. نحوه نوشتن متا دسکریپشن تاثیر غیرمستقیمی روی رتبه سایت شما دارد. کوتاه بودن، قابل فهم بودن، خاص بودن و استفاده از کلمه کلیدی اصلی در متن، مشخصات یک متا دسکریپشن خوب است.

نظرات